דרך מנחם בגין 121, עזריאלי שרונה
972-54-246-6197+
shai@dd-valuers.co.il

נקודות למחשבה לפני רכישה מכירת דירה

משרד שמאות מקרקעין

נקודות למחשבה לפני רכישה מכירת דירה

קניית דירה או מכירתה הינה ללא ספק העסקה המשמעותית והיקרה ביותר בחייו של אדם.

מומלץ מאוד להיערך היטב ולבדוק מראש את כל הפרמטרים על מנת לא להיחשף לסיכונים יקרים ומיותרים.

1.  חשוב לבקר בדירה שרוכשים מספר פעמים ובמועדים שונים ולהתרשם מהדירה ומהסביבה בהזדמנויות שונות. יתכן מאוד שבשעות אחר הצהריים המקום שקט ואילו בבוקר הבית ספר הסמוך יוצר פקקי תנועה להורים המלווים וכו.

 2. חשוב מאוד לוודא שהדירה תואמת את היתר הבניה שניתן לה, אחרת אין סיבה לשלם את המחיר עבור השטחים שלא נבנו בהיתר בניה, אותם יש להכשיר ולא תמיד ניתן בכלל- כמו בניה על הגג, בניית מחסן.

 סגירת מרפסת יכולה ליצור מצב בו שטח הדירה גדול לעיתים אף ב 20% מהשטח העיקרי אשר הותר בהיתר הבניה.

 3. ברכישה מקבלן חשוב לוודא שהקבלן הוא מוכר ורשום בפנקס הקבלנים ובעל הדירוג המתאים לביצוע הפרוייקט- כך שסיכוייו לסיים את הבניה גבוהים. מצב בו הקבלן פשט את הרגל או ביצע עבודות בניה שאינן תואמות את יכולים להוביל לעיכוב יקר ומיותר עבור הרוכש.

 4. המצב המשפטי של דירת יד שניה- יש לוודא שהיחידה שנרכשת אכן רשומה כדירה באופן מלא ובתאימות מלאה בין היתר הבניה לתשריט הבית המשותף ולרישום בטאבו, אחרת הבנק המלווה יתקשה לתת משכנתא לרוכש שרכש נכס שאינו רשום כיחידת דיור או שרק חלקו רשום כיחידת דיור וחלקו כמחסן.

במצב כזה ימצא את עצמו הרוכש בסיטואציה בה חתם על הסכם הרכש, נתן מקדמה נמוכה ולא יצליח להשלים את התשלום מאחר והבנק עלול לסרב להלוואה עבור הנכס מאחר ואינו יחידת דיור מסודרת.

  5.  מצב תכנוני- רצוי לבדוק מה מתוכנן בסביבת הנכס טרם רכישתו. נכס שנרכש ושולם עליו מחיר מלא בגלל נוף המשתקף מהחלון או בגלל שהינו מואר וכו. יכול להשתנות כעבור זמן קצר כאשר יתברר לרוכש כי ממולו מתוכנן מגדל, רב קומות או כל בניין החוסם את הנוף, האור.

Call Now Button
...